A Washington Post pénteken közölte az Associated Press profilját Orbán Viktorról. A cikk címe szerint az egykori demokráciapárti hős ma a demokráciát veszélyezteti. „Fizetett diákoknak, hogy tapsoljanak és éljenezzenek a beszédei alatt. Olyan törvényeket támogatott, amelyek kritikus újságírókat hallgattatott el. Egy olyan alkotmányt vert át a parlamenten, melynek célja, hogy Magyarországot konzervatív keresztény értékek mentén átformálja” - indít a cikk. Diákkorában Orbán egy élesen bíráló elemzést írt a kommunisták piszkos trükkjeiről, ma viszont sokan őt vádolják hasonló ügyeskedéssel – emlékeztet a cikk. „Orbán nagy veszélyt jelent a demokráciára. Meggyőződésem, hogy romlásba dönti az országot” – idézik Debreczeni Józsefet. A cikk írója ezután visszatér arra, hogy Orbán „törvények százait” és egy új alkotmányt hozott létre azért, hogy egy konzervatív keresztény országot hozzon létre.
A cikk idézi az alkotmány azon kitételét, mely szerint „elismerjük a kereszténység nemzetmegtartó szerepét” és hozzáteszi, hogy az alaptörvény a házasságot egy nő és egy férfi életközösségének definiálja, és hogy az alkotmány szerint a magzat életét a fogantatástól kezdve védelem illeti meg. Mindez egyes liberális magyarok félelmei szerint korlátozásokhoz vezethet az abortusz és az egyneműek élettársi kapcsolatának a tekintetében. Ma mindkettő legális Magyarországon. „Független sajtóértesülések” szerint Orbán tavaly március 15-én fiataloknak 2000 forintot fizetett, hogy az ünnepségen tapsoljanak. Külföldi tudósítókkal történt találkozásán Orbán néhány napja kifejtette, hogy sok magyarhoz hasonlóan már régóta várt arra, hogy végre teljes legyen a rendszerváltozás.
„Amit 1989-ben akartunk, eddig nem tehettük meg” – mondta Orbán, akit a cikk szerint már Fidesz-támogatók is kritizálnak: „Régen minden túl lassan változott, most viszont túl gyorsan” – idézik Balogh Ákos Gergelyt a Mandinertől, aki szerint a Fidesznek korlátoznia kellene magát, nem pedig kihasználnia minden egyes lehetőséget. Orbán mindennemű kritikát Magyarország elleni támadásnak fog fel, és többször kijelentette, hogy nem hagyja, hogy a magyaroknak diktáljanak. A cikk idézi Adam Michniket, a Gazeta Wyborcza szerkesztőjét, aki Orbánt régóta ismeri, de szerinte „régebben teljesen más volt.” Michnik párhuzamot vont Orbán és Jaroslaw Kaczynski populista és autoriter ténykedése között – olvasható a Médianéző összeállításában.